קניין רוחני וזכויות יוצרים

קנין רוחני וזכויות יוצרים - פוקוס חקירות

תחת ההגדרה של קניין רוחני (Intellectual Property) כלולים נכסים שאינם מוחשיים כגון יצירות ספרותיות, אמנות, עיצוב וגם סימנים מסחריים, קוד תוכנה, פטנטים והמצאות שונות. גם מוניטין אישי ועסקי נחשבים לקניין רוחני. יש שני מכנים משותפים לכל הנכסים הללו; אחד שהם פרי של מאמץ יצירתי אינטלקטואלי, והשני שהם ניתנים לגניבה בקלות.
בעידן של מרחב דיגיטלי אינסופי בו קל מאוד להעתיק, לשכפל ולהפיץ רעיונות של אחרים יש חשש גדול מאובדן ערך של קניין רוחני וכתוצאה מכך לפגיעה משמעותית בהכנסות של היוצרים בעלי הקנין.

על מנת שיצירה כלשהי תחשב לקניין של אדם או גורם מסחרי, היא צריכה להיות מוגנת בזכויות יוצרים. לא כל פריט בלתי מוחשי יכול ליהנות מהגנה זאת, ולכן כאשר נדרשת חקירה בנושא יש לוודא כי ההגנה קיימת וההשקעה משתלמת.

למרבה הצער, מעילות הן תופעה נפוצה. כל עסק עשוי ליפול קורבן למעילה וזהו סיכון שיש לקחת אותו בחשבון כחלק מניהול העסק.

חקירות קניין רוחני וזכויות יוצרים

חקירות בנושאים של קניין רוחני וזכויות יוצרים הן, במרבית המקרים, סבוכות ודורשות שילוב של תחומי ידע ותחכום רב. צוות החקירה כולל מומחים שונים מתחומי משפט וסייבר ומתחומים הקשורים לקנין המסוים. לדוגמא, מומחי טכנולוגיה כאשר מדובר בחקירה בתחומי תוכנה, מומחי רפואה וכימיה כאשר מדובר בקניין רוחני שהוא נוסחה תרופתית ועוד.

מטר החקירה היא לזהות זיופים, גניבה, שימוש בלתי הולם וחיקוי לא מורשה של קניין רוחני תוך רמיסת זכויו היוצרים וגרימת נזק כלכלי כתוצאה מאובדן הכנסות, ירידת ערך ופגיעה במוניטין.

פוקוס חקירות צברה ניסיון רב בחקירות קניין רוחני וזכויות יוצרים והיא מבצעת חקירות כאלה עבור לקוחות עסקיים ופרטיים, וכן עבור משרדי עורכי דין לצורך הליכים משפטיים.

סוגי קניין רוחני המוגן בזכויות יוצרים

תוכנה, אלגוריתמים ופיתוחים טכנולוגיים; דגמי עיצוב של מוצרים ואופנה; סמל מסחרי, שם מסחרי ולוגו; אריזות מוצרים; נוסחאות של תרופות ותכשירים; ציורים, צילומים, שירה, פרוזה, תסריטים ויצירות מוסיקליות.

צור קשר