אודות יעקב ארז אוזנה

מייסד ומנהל מכון הפוליגרף של פוקוס חקירות.

יעקב ארז אוזנה, מנהל מכון הפוליגרף של פוקוס ייעוץ ביטחון וחקירות, הינו אחד מבכירי מומחי הפוליגרף בישראל, עם ניסיון של 27 שנים בשירות הביטחון הכללי (שב"כ) בארץ ובחו"ל.

את דרכו המקצועית בתחום חקירות פוליגרף התחיל בשנות ה-70', במהלכן למד מספר קורסים והשתלמויות בנושאים כגון חקירות מודיעין וטרור, פוליגרף וחקירות כלליות. משנת 1978 ועד 2005 שימש כעובד שב"כ בישראל ובחו"ל.

בשנות ה-80' החל יעקב ארז אוזנה לעבוד בתור מומחה לחקירות ובשנת 1986 השתתף וסיים בהצלחה את קורס הפוליגרף של השב"כ. בשנת 1989 החליט להרחיב את תחומי לימודיו וסיים תואר B.A במדעי המדינה וסוציולוגיה באוניברסיטת בר אילן, תוך כדי שהוא ממשיך לעבוד כמנהל בכיר בתחום החקירות.

בנוסף לעבודתו כמנהל בתחום, היה אוזנה חבר צוות מו"מ מטכ"לי לניהול 'פיגוע מיקוח' בארץ ובחו"ל, והמשיך בתפקיד זה כ-17 שנים.

בשנת 1993 החל לעבוד במשרד ראש הממשלה בפעילות חקירות ופוליגרף במסגרת ביטחונית בחו"ל. הוא המשיך בתפקידו זה עד שנת 1998. בשנת 2000 החל ללמוד M.A בתחום מדעי המדינה ובטחון לאומי באוניברסיטת חיפה ובד בבד לקח חלק בקורס קב"ט תעופה ובקורס קב"ט נציגויות על מנת להיכנס לתפקיד ראש מוקד בשב"כ.

במהלך השנים 2000-2002 שימש יעקב ארז אוזנה כראש מוקד הביטחון של השב"כ באסיה ובאוקראינה, ובשנת 2002 עבר לשמש כראש מוקד הביטחון של השב"כ בדרום אפריקה ודרום אירופה, עד שנת 2005. בשנים אלו שימש במקביל כאחראי על פיקוח ובקרה במעברים הימיים בישראל כולל הטיפול הביטחוני הנדרש בנוסעים.

בין 2005 עד 2006 שימש כיועץ פוליגרף של השב"כ. בשנת 2006 הקים את מכון פוליגרף.

יעקב ארז אוזנה מנהל ומעביר קורסים והדרכות בתחום החקירות והפוליגרף לארגוני בטחון בחו"ל.

בנוסף, נושא יעקב ארז אוזנה במספר תפקידים:

  • חבר בוועד הארגון של איגוד הפוליגרף הישראלי
  • מרצה בקורסי פוליגרף וחקירות
  • בעל רישיון חוקר פרטי מטעם משרד המשפטים
  • בעל תעודת מגשר מוכר על ידי משרד המשפטים
  • משמש עד מומחה לבתי משפט ומבצע בדיקות בעבור בתי משפט וחברות ביטוח
  • בעל ידע נרחב בשפה הערבית ומבצע בדיקות בשלל שפות נוספות

מכון פוליגרף - פוקוס ייעוץ ביטחון וחקירות

מכון הפוליגרף של פוקוס חקירות